Akár 15 centi hó is hullhat kedden


Baranya - 2018. február 20.
szerző: SH/MTI

homunkas-havazas

A várhatóan egyre intenzívebbé váló havazás miatt az országban csaknem kétezer tűzoltó áll készenlétben mintegy ötszáz technikai eszközzel – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).

A havazás veszélye miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat keddre Budapestre, és Pest, továbbá Baranya, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém és Zala megyére adott ki elsőfokú figyelmeztetést.

Ha az időjárási helyzet indokolja, a katasztrófavédelem az érintett megyékben operatív törzset hoz létre és megnöveli a bevethető emberek létszámát. Csúszós, jeges utakra, lezárt útszakaszokra és csökkent látótávolságra kell készülni, ezért indulás előtt érdemes tájékozódni az aktuális meteorológiai helyzetről és az útviszonyokról. Csak megfelelő műszaki állapotú, a téli időjárási körülményekre felkészített gépkocsival keljenek útra. Akik a tömegközlekedést választják, számítsanak megnövekedett várakozási időre – kéri az OKF.

Kedd éjfélig a Dunántúlon és a magasabban fekvő helyeken – nagyjából 250-300 méter felett – jellemzően gyenge vagy közepes intenzitású havazás, havas eső várható. Kedd éjfélig akár 12 centiméternyi friss, tapadó hóréteg is kialakulhat, (délnyugaton és a Dunántúli hegyekben a legnagyobb értékkel). Emellett kisebb körzetekben akár 15 centiméter körüli vagy azt meghaladó hó is hullhat.

A Dunától keletre, síkvidéken inkább az eső, havas eső lesz jellemző, amely időnként havazásba válthat. Ezeken a tájakon kedd késő estig inkább csak néhol lehet maximum 1-2 centiméteres hóréteg. Napközben a lehulló hó a legtöbb helyen olvadni fog.

Kitértek arra is, hogy várhatóan péntekig folytatódik a vegyes csapadék, a Dunántúlon és a magasabban fekvő helyeken gyakran havazással, ott szombat reggelig több helyen jelentős vagy vastag, akár 20-40 centiméternyi hótakaró is kialakulhat – írták, ugyanakkor megjegyezték: a helyzet jelentős bizonytalansággal terhelt, ezért érdemes a szokásosnál gyakrabban tájékozódni az aktuális és várható időjárási viszonyokról.