Díszpolgárokat avatott Siklós


Helyi hírek - 2016. augusztus 20.
szerző: SH

diszpolgari

Siklós Város Önkormányzata Kozma Sándor és Kovács Ferenc részére Siklós Város Díszpolgára Címet adományozott. A tanár úr és a neves művész az augusztus 20-i ünnepség alkalmával vehette át kitüntetését.

kozma_1

Kozma Sándor Siklóson született. A középiskolát 1959-ben Siklóson abban a Táncsics Mihály Gimnáziumban végezte, amely ebben az évben ünnepelte fennállásának 60. évfordulóját. Kozma Sándor az első végzős osztályának volt a tagja. Főiskolai tanulmányait a Pécsi Tanárképző Főiskolán végezte, földrajz – biológia – testnevelő szakon. Pedagógus pályáját 1964-ben a Siklósi Általános Iskolában kezdte. Tanári munkája mellett megyei testnevelési szakfelügyelő is volt. 1984. évtől a 2001. évi nyugdíjazásáig a Batthyány Kázmér Általános Iskola igazgatójaként dolgozott. Élete meghatározó részét a siklósi oktatási intézményekben töltötte. Több évtizeden keresztül kimagasló pedagógiai munkát végzett, generációk számára adott tudást és mutatott példát, útmutatást. Tanári pályája mellett aktívan részt vett a város sportéletében. Egész életét átszőtte a közéletiség.

Tanító, szervező, építő természete soha nem hagyta nyugodni. Sokat dolgozott a számára kedves fiatalokért, az emberekért, a városért. Ezt bizonyítja, hogy szűkebb lakókörnyezete 1994-2014-ig, több cikluson keresztül szavazott neki bizalmat önkormányzati képviselőként. 2002-től 2010-ig alpolgármesterként is tevékenykedett. Megbízatását rendkívül nagy felelősséggel és odaadással végezte. Jelentős érdemeket szerzett a testvérvárosi kapcsolatok kiépítésében is. Először az általa vezetett intézmény létesített sport és kulturális kapcsolatot a donji miholjáci, a feldbachi és a nagyenyedi oktatási intézményekkel.

Emberi tartása, pedagógusi – szakmai elkötelezettsége, a város iránti tisztelete és szeretete minden siklósi számára követendő magatartás.

 
kovacs_1

Kovács Ferenc életpályája, kiemelkedő kulturális – művészeti tevékenysége, a városhoz való hűsége, szeretete végig kíséri az életét. Mint siklósi képzőművész sokat tett, s tesz azért, hogy szűkebb pátriáját minél többen megismerjék a világban. Tanulmányait Siklóson, Pécsett és Budapesten végezte. Több hazai és külföldi művésztelep rendszeres látogatója és kiállító tagja. Festményei és grafikái számos európai és tengerentúli országba eljutottak. Egyik alapítója a Siklósi Képzőművészek Szimpóziumának. A Magyar Alkotóművészek Egyesületének tagja. Megalakítja a Siklósi Műhelyt, mely a helyi képzőművészek csoportja. Közel egy évtizedig a siklósi Művelődési Központ művészeti vezetőjeként a város közművelődésének szervezője volt. A 90-es években útjára indítja a „Siklósi Art-ot és Istókovits Kálmán siklósi festőművész értékes gyűjteményének gondozását is felvállalta az utókor számára.

A nemzetközi hírű „Siklósi Szalon” alapítója és szervezője, mely hazai kortárs képző-és iparművészeti csoport. A hazai és nemzetközi, európai kiállítások szervezésével Siklós hírnevét is öregbíti. A kiállítások helyszínei voltak többek közt: Budapest, Eger, Pécs, Szekszárd, Tatabánya, Bécs, Bukarest, Prága, Moszkva, Lendva. A közművelődésben végzett munkájának elismeréseként Batthyány-díjat kapott. 2009-ben megkapja a Baranya megyei művészeti díjat. 2010-ben az MTV külön díját nyeri el, Pécs Európa Kultúra fővárosában rendezett, Siklósi Szalon kiállításán. A város a Siklósi Szalon munkáját 2015-ben Rédei Károly közművelődési díjjal ismerte el.

Kovács Ferenc festőművész a negyedévszázados Siklósi Szalon megálmodója és szervezője, idén szeptemberben egy életmű kiállítással ünnepli 70. életévét.

kozma2

 

kovacs-2