Dohány Zoltán: a tárlaton elgondolkodhatunk lelkiségünkön


Életmód - 2016. augusztus 15.
szerző: SH

egyhaztorteneti2

A siklósi vár és a siklósi plébánia története az évszázadok során szorosan összefonódott. A hétfőn megnyílt egyháztörténeti kiállítás a várkápolna történetét, építészeti sajátosságait valamint a siklósi római katolikus plébánia templom történetét mutatja be.

A kiállítás gondolata már több éve megfogalmazódott, de anyagi lehetőségeink korlátként álltak előttünk – mondta Kreiter-Moder Brigitta a vár új állandó kiállításának megnyitóján. Mint kiemelte, a vár új, állandó kiállítása Haraszti Attila valamint Régert András szakmai irányítását dícséri.

A tárlat a második vatikáni zsinat előtti világtól a jelenig kalauzolja a szemlélődőt. A bemutatott gyűjtemények egy része Dohány Zoltán esperes plébános felajánlásával került kiállításra, dr. Zsák László és családja pedig 16. és 18. századi egyházi könyveket adományozott.

Az egyházi kiállítás mindig is különbözik más jellegű kiállításoktól, hiszen a kiállított tárgyak mögött egy olyan közösséget is látnunk kell, amely létezett a múltban is, de nem tűnt el. A keresztény közösség itt is, ma is létezik és Krisztus üzenetét hordozza, adja tovább – mondta Dohány Zoltán.

Az esperes plébános rámutatott: a szobrok, liturgikus eszközök, tárgyak mindig egy adott kornak a lelkiségét is tükrözték. Ízelítőt kaphatunk abból, hogy elődeinknek milyen is volt a lelkisége és elgondolkodhatunk azon, nekünk milyen itt és most a lelkiségünk – fogalmazott.

A várban már volt két egyháztörténeti kiállítás; 2000-ben és 2010-ben egy-egy időszakos tárlat volt látható – ismertette Haraszti Attila. Mint jelezte, a mostani kialakítás elsődleges szempontja az volt, hogy a látogató megismerhesse a vár és a kápolna építészeti értékekeit.

Elsősorban a várkápolna részletei mutatjuk be, mint freskók, építészeti részletek, a Fájdalmas Krisztus, de helyet kapnak régi fényképek is a kápolnáról. A két várúr Benyovszky Móric gróf temetéséről, és Batthyány Kázmér újratemetését is bemutatjuk képeken. A siklósi katolikus plébánia templom régi főoltárának 18. századi szobrai is fogadják a látogatót, mellette régi miseruhákat, misekönyveket és liturgikus tárgyakat állítottunk ki – mondta Haraszti Attila.

Kiemelte, dr. Zsák László hagyatékából is kaptak könyveket, így többek között Káldi György 1631-ben kiadott magyar nyelvű prédikációs könyve is kiállításra került.

egyhaztorteneti1

A kápolnában látható a 2014-es felújításon a bejárati kapu felett talált, Fájdalmas Krisztust ábrázoló 15. századi kőfaragvány is.  Fotó: Kacsúr Tamás

A kápolnában látható a 2014-es felújításon a bejárati kapu felett talált, Fájdalmas Krisztust ábrázoló 15. századi kőfaragvány is.
Fotó: Kacsúr Tamás