Egyik szemünk sír, a másik nevet


Régió - 2017. május 31.
szerző: SH

varalja-utca

Szép és jó, hogy a Közút megépíti a körforgalmát amiből egy kerékpárútja lesz a városnak, de a Váralja projekt feltételeként szabott úgynevezett szoft pályázat önmagában semmit sem ér, sőt, a támogatási szerződés aláírása előtt úgy tűnik, át is kell dolgozni.

Méltánytalan döntés született a TOP-os pályázatok első körében. Míg Mohács 10 pályázatból tizet nyert összesen mintegy 4 milliárd forintért és Bóly is 1,3 milliárdot kap, addig a járási székhely, Siklós nem kapott komoly támogatást a beadott 1,7 milliárdnyi pályázatra: a Közút körforgalmat csinál amiből egy 13 milliós bicikliút jut csak a városnak, mellette pedig egy kiegészítő, önmagában értelmetlen, 175 millió forintos pályázatot mutogatnak.

Nem nyert – csak épp nem küldték ki az elutasító határozatot – az ipari park, a Zöld Város és az egészségügyi alapellátás fejlesztését célzó pályázat sem. Ezek egy újabb körben is beadhatóak lesznek, előreláthatóan ősszel, ám addig még a projekt teljes támogatottságának érdekében tárgyalások is kezdődhetnek.

 

Két részből áll, önmagában semmire sem jó

Társadalmi együttműködés erősítését szolgáló komplex program Siklós – Váralja szegregátum társadalmi, gazdasági integrációja érdekében – ez a címe annak a 175 milliós megítélt támogatásnak, ami nagyon hangzatos, csak épp önmagában, ebben a formájában semmire sem jó.

A Váralja projekt két részből áll. Az infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazó Leromlott városi területek rehabilitációja elemből, melyre 500 millió forintos igény lett jelezve, és a most nyertesnek hirdetett úgynevezett szoftos részből.

 

Az infra meg a szoft

Az infrastrukturális fejlesztéseket célzó pályázatnak feltétele volt a szoftos pályázat benyújtása is. Az, hogy csak ez utóbbi nyert, teljesen érthetetlen helyzetet teremt a mintegy 700 milliós igény ismeretében, ugyanis a kettő szerves egészet képez és önállóan nem tud működni.

Soha, egyetlen programban sem fogalmazódott meg külön ez a pályázat, a szoft részt azért kellett benyújtani, mert az infrastrukturális pályázat feltétele volt – fogalmazott Balázsné Kréth Ibolya a legutóbbi testületi ülésen.

A Váralja projekt a szegregáció felszámolásáról szól, azaz arról, hogy a Váralja utcában a roma lakosság koncentrálását meg kell szüntetni a városba való költöztetésükkel. Ez 20 lakást céloz meg. Ennek a programnak a feltételeként beadott szoft elem a lakosság felkészítését jelenti. A most elnyert program jelenlegi helyzetében nem alkalmas arra, hogy a támogatási szerződést a képviselő-testület aláírja – fogalmazott Balázsné Kréth Ibolya a sehova sem illeszkedő elemekre mutatva.

A terület rehabilitációs programja – az infra – olyan részeket tartalmaz, mint az utak rendbetétele, a csapadékvíz elvezetése, a partfal megerősítése és néhány ingatlan – már ha az önkormányzat tud vásárolni és felújítani addig – projektnek megfelelő tartalommal való megtöltése.

A szoftos szegmens – azaz a most nyert rész – a szociális rehabilitációhoz, a társadalmi felzárkóztatáshoz tartalmaz elemeket, gyakorlatban például polgárőrség kialakítása, családsegítő szolgálat, közösségi ház életre keltése lehet benne.

 

Ebben így nincs második kör

A pályázati rendszer lehetőséget ad az első döntési szakaszban támogatásban nem részesített kérelmek második szakaszban történő ismételt benyújtására. A második körben beadható pályázatok sorában viszont nem szerepel az infrastrukturális elem, azt nem írták ki. A megyei önkormányzat tud lépni, így Siklós felveszi vele a kapcsolatot, hogy megvizsgálják, más forrás megnyitható-e, vagy a jelenlegi pályázatot át kell dolgozni, esetleg visszautasítani.

Az első körös pályázatokból megszülettek a döntések: a szoftos elem önmagában nem elfogadható, viszont egy őszi ígérvényt figyelembe véve dönteni kellene a támogatási szerződésről.

 

Hat évnyi munkát semmisítenek meg

Nagyon sajnálom, hogy a döntéshozók keresztülhúzták az egyik legfontosabb siklósi beruházást – mutatott dr. Marenics János a hat éve megálmodott és ez idő alatt előkészített művészfalura, amit a várfalról letekintő turista a mostani mocsok helyett láthatna.

Meg kell jegyezni, hogy a Váralja projekt akkor indult útjára, amikor a mostani megyei funkcionálisok közül többen is Siklóson dolgoztak és részt vettek a kidolgozásban.

 

A szálloda sem megy tovább

A Castello a Váralja felé kívánt terjeszkedni, ám az ott uralkodó jelenlegi állapotok felszámolásáig ez belátható okok miatt nem vállalható. A terület rehabilitációjának elmaradásával a szállodafejlesztést is újra kell gondolni.

 

Nem így kéne a rendszerváltás után

Huszonhét évvel a rendszerváltás után politikai döntések születnek – mondta ifj. Szalai Ottó képviselő a pályázati eredményekre mutatva. Mint jelezte, ezzel nem a város képviselőit, hanem a város és a régió lakosait büntetik. Bizalmát fejezte ki a siklósi gazdaság fellendítése szempontjából létkérdésnek nevezhető ipari park pályázatával kapcsolatban is, melyet az őszi második körben ismét be lehet adni.

 

Az Európai Bizottság is vizsgálhatja

Többek között Mohács és Bóly vidékének sikereire mutatva dr. Marenics János jelezte: nagyon örül, hogy méltó támogatást kapott a régió keleti fele, és értetlenül áll a leszakadó középső és nyugati rész mellőzése előtt. Siklós polgármestere leszögezte, ha az ősszel folytatott megbeszélések és egyeztetések nem vezetnek eredményre, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságánál a TOP-os pályázatok objektív felülvizsgálatát, mely akár új források térségbe való irányítását jelenthetné. Mint mondta, jövő héten Budapesten tárgyal a régió pályázatainak és a lakosok ügyében.

 

Ők mondták, mennyi legyen

Sok pályázat azért nem nyert, mert a piacon íratták – tolmácsolta Vida Dezső képviselő és a megyei közgyűlés tagja azt a nem nevesített minősítést, mely a megyei önkormányzat berkein belül hangzott el. Mint ismertette, az egyetértési jogokat gyakorló megyei vezetés indoklása szerint a siklósi igények túlságosan nagyok voltak. A közgyűlésen is hangoztatott meglátása szerint Siklósnak a TOP jelenti az utolsó esélyt a felzárkóztatásra, melyben a Váralja két elemének csak együtt van értelme.

Siklós és a megyei önkormányzat mind a hat beadott pályázat esetében konzorciumi partner volt, mely megállapodásokat a megye kérésére köttetett meg.

A korábban példaértékűnek és mintaprojektnek nevezett infra pályázat kapcsán épp a megye jelezte, hogy 50 millióval meg kell emelni az igényt, mert nem tudják elkölteni a keretet. Ugyanis csak két pályázó volt, aki ebből a rehabilitációs keretből kért.

A pályázatokat egy szigorú értékelési szempont alapján, adatlapon pontoznak a pályázók. Ha szakmailag vagy az abban foglalt költségkorlátoknak nem felel meg, be sem fogadják, hanem rögtön elutasítják – szögezte le Balázsné Kréth Ibolya arra az ellentmondásra mutatva, hogy az indokok szerint szakmai hibát vétettek volna a korábban mindenki által mintaszerűnek értékelt pályázatok kapcsán, mely egy közös munka eredménye.

 

Van keret

Az a szándék a Váralját érintő TOP program vonatkozásában, hogy Siklós használhassa fel a meglévő keretet – mondta Mojzes Tamás képviselő. A megyei közgyűlésben is szerepet vállaló kormánypárti politikus, kiemelve: a Váraljával kapcsolatban is lát lehetőséget. Képviselőként is minden meg fogok tenni, hogy a TOP források terhére a vár infra eleme megvalósuljon – fogalmazott.

Megerősítette: azt a tájékoztatást kapta, hogy rossz pályázatot adott be a város, erőn felül, túl sokat kért, de ígérete van arra, hogy a Váralja pályázatát vissza lehet hozni a második körben. Siklós esetében 400 millió forintra lehet majd e kérdéskörben pályázni – mondta a második körös pályázatokra mutatva, de részleteiben titoktartási szerződésére hivatkozva. Várjuk meg a végét, akkor vonjunk mérleget – zárta szavait.

 

Már háromszor hallottuk

Ezt már háromszor hallottuk, egyszer sem jött be – mondta Reitz Emilné képviselő Mojzes Tamás korábbi szavaira reagálva. Nagy Csaba, a megyei közgyűlés elnökének korábban a pályázatokról tartott beszámolóját semmitmondónak nevezve leszögezte: akkor már kétsége sem volt, hogy Siklós semmit sem fog nyerni. Elkeseredését fejezte ki, hogy a megyén dolgozó képviselők nem a térségek vagy települések érdekeit szolgálják, hanem személyi döntéseket hoznak, hogy ki fia borja, ki áll hozzájuk közelebb.

A véleménynyilvánításokkal kapcsolatban Mojzes Tamás úgy fogalmazott: hálátlan szerep néha frakcióvezetőként egy kormánypárti erőt képviselni egy olyan testületben, ahol mi a kisebbséghez tartozunk.

 

Ősszel így az Ormánsághoz csatolják Siklóst

Míg a siklósi vár és környezete úgy tűnik, nem ér meg 500 millió forintot és folytonos biztatásának az lett a vége, hogy képletesen szólva felköptek és alálökték a projekt gazdáit, addig Pesten a vizes VB-n egy nemsokára elbontásra kerülő ugrótornyot több ezer millióból építenek. De nem kell messzire menni. A megye egy zsákfalujába, Vejtibe vezető egyik legfeleslegesebb, néhány kilométeres utat közel ennyiből újították fel, míg a járási székhely központi útszakasza – ami épp beszakadni készül – 0,3 milliárdot sem ér a kormánynak.

Korábban Siklós nyerte a legtöbb pályázatot, az utóbbi években pedig gyakorlatilag teljesen mellőzve lett. A demográfiai változások – a betelepülő kisebbség és a megállíthatatlan elvándorlás – arra mutatnak, hogy valóban létjogosultságot kap az áruházak csökkenő kínálatának utóbbi időszakban megfigyelhető alsókategóriás termékekre való cseréje.

 

Nincs TOP-on a térség

Míg a jelen állás szerint Harkányban is csak a közutas körforgalom (63 millió) kapott kedvező elbírálást, Villány kerékpárutat épít Villánykövesdig 263,6 millió forintból. Újpetre 134 millióból az egészségügyi alapellátását fejlesztheti, Márok szintén orvosi rendelőt újíthat fel 21,9 millióért. Nyugaton csak Vajszló kap pénzt, 74,4 millióért belvízproblémákat oldhatnak meg.

 

A kampány fontosabb, mint a régió?

Türelem, lesz még egy forduló – igyekszik mindenkit nyugtatni az elutasító határozatokat visszatartó vezetés. Az egyelőre érthetetlen, hogy a térség átfogó fejlesztése helyett miért pont a választások évébe igyekeznek minden fejlesztést összpontosítani. Egy biztos, három borászból és egy fürdőből nem lehet a régiót eltartani ott, ahol már a megye két pólusa is híven reprezentálja az ország kettészakadását.

Elgondolkodtató, hogy ha minden pályázat nyer is, az országos vállalások és beruházások arányaiban az sem bír mérhető arányokkal.