Állami érdek kontra turizmus: ha van engedély, az egész hegyet el lehet hordani


Régió - 2017. július 4.
szerző: SH

mariagyud-banya

Minden lehetséges eszközt vessünk latba és tartsuk rajta a szemünket a hegyen, hogy ne legyen rajta még nagyobb seb, mert ez közös érdekünk – hívta fel a figyelmet Mojzes Tamás napirend előtti felszólalásában.

A fideszes képviselő a legutóbbi testületi ülés alkalmával arra mutatott rá, hogy egyre nagyobb a Tenkes-hegyen tátongó seb a máriagyűdi bánya rekultivációjával összefüggésben. Mint a Baranya Megyei Közgyűlés székét is elfoglaló politikus visszaemlékezett, ez már többször volt helyben és megyei szinten is téma. Ha a turizmus, a szőlészet és a borászat terén előre szeretnénk lépni, egy ilyen beavatkozás hosszú távon nem kedvező – tette hozzá.

Tizenvalahány éve nincs olyan esztendő, hogy valamely képviselő – jogosan – ezt a problémát ne vetné föl – mondta dr. Marenics János. Siklós polgármestere rámutatott, a jelenlegi jogszabályok és az állami strukturális rendszer valamint az állami beruházások, fejlesztések anyagigénye miatt a civil szervezetek és a hasonló bányákhoz közeli önkormányzatok is tehetetlenek az engedélyezett kitermeléssel szemben.

Salamon Balázs, a járási hivatal vezetője leszögezte: a siklósi hivatalnál ilyen jellegű tevékenységekre vonatkozó hatáskörük nincs, a bányakapitányság és környezetvédelmi hatóság szervezetileg a kormányhivatalban helyezkedik el. Mint mondta, informálisan megvizsgálják a bánya működésének törvényességét és a szükséges engedélyek meglétét.

Az elmúlt hetekben szerkesztőségünkhöz eljuttatott felvételek tanúsága szerint a munkálatok folyamatosak. A máriagyűdi bányával kapcsolatban korábban azt írtuk: a korábbi tervek szerint a bányát északi irányba, valamint kis mértékben – az északi falhoz csatlakozó oldalrézsük kialakításához – nyugati és keleti irányba bővítenék. Ennek megfelelően az északi fal felső pereme 10-12 darab kisugrású, 4-5 méteres lépcső esetén mintegy 90 méterrel kerülne hátrébb. A munkálatokhoz helyben termelt földet használnak, és csak az engedélyezési eljárások még egy évig fognak tartani, mely alatt nagyjából a kitermelés is véget ér.