Költségvetés: a teljes összeg harmada a városba épül be


Helyi hírek - 2018. február 16.
szerző: SH

szavazogep-sik

A bizottságok maradéktalan támogatása mellett, egyhangúlag fogadta el a város képviselő-testülete Siklós 2018-as évi költségvetését a csütörtök délutáni ülésen. A főösszeg 2,7 milliárd forint, melynek több mint harmada helyi fejlesztésekre fordítódik.

A város idei évi költségvetésének eredeti előirányzata már önmagában meghaladja a 2,7 milliárd forintot, és ha nem számoljuk azon pályázati támogatásokat, amik idén vagy tavalyi év végén érkeztek, akkor is 2,5 milliárdot meghaladó főösszegben tervezzük a költségvetést – mondta Bacsa Levente.

A bevételi oldal nehézségeire mutatva a pénzügyi osztály vezetője jelezte, a normatív támogatások a központi béremelések ellenére sem növekedtek érdemben. Működési bevételek és adók tekintetében nem történt olyan intézkedés, mely számottevően többletbevételt jelentene, az idei évben a Távhő hétmillió forintos koncessziós díja és az ehhez kapcsolódó bérleti díjak jelentenek némi pluszt Siklós számára.

Az idei év gazdálkodásában nem annyira a bevételek, hanem az elmúlt évek feszített gazdálkodásából megmaradó pénzekből valamint az évről évre képzett és halmozott, ám támogatási felhívások hiányában fel nem használt pályázati céltartalékok jelentenek komoly, 500 millió forintot meghaladó alapot.

A kötelező, ám központilag nem finanszírozott béremelésekkel kapcsolatban Bacsa Levente példaként hozta az önkormányzati fenntartás alá tartozó óvodák esetét, melynél a béreket az önkormányzatnak 17 millió forinttal kell kiegészítenie. Ezt ellensúlyozva megjegyezte, korábban nem tapasztalt mértékben egy 8 millió forintos kiegészítést is be tudtak állítani, melyből olyan karbantartásokat, felújításokat terveznek, melyek a gyermekek szempontjából lényegesek és élvezhetőek lesznek. Régebb óta halogatott rendezvényeket és karbantartásokat lehetett figyelembe venni a könyvtár esetében is.

Növekedett a kulturális és civil egyesületek, alapítványok valamint a sport támogatásának mértéke. Míg ez utóbbi 3 millió forinttal 14 millióra emelkedett – melyben a sportcentrum fenntartására tervezett 2 millió is benne foglaltatik -, a kibővített címsorú kulturális egyesületek támogatására 4 millió forint áll rendelkezésre, a Siklósi Turisztikai Egyesület pedig 10 milliót kap. A város nagyobb rendezvényeit újabb 10 millió forintból bonyolítják majd.

Az idei évben több mint 732 millió forint értékben tervezhettek a felújítások kapcsán, míg a beruházások sorát közel 158 millióban határozták meg. Bacsa Levente ezzel összefüggésben leszögezte, benne van 156 millió forint pályázati forrás valamint az a 350 millió forintos hitelből megvalósuló belvárosi rekonstrukció, ami már elkezdődött.

A tavalyi év 125 milliós keretéhez képest idén többet, 140 millió forintot fordítanak utak és járdák felújítására. Ezen túl a költségvetés során számba vett tervek között szerepel a városgondnokság felújítása, a ravatalozó karbantartása, közvilágítási programok, utcabútorok, városgazdálkodási eszközök beszerzése, ugyanott gépesítés is.

A felhalmozási kiadások így 890 millió forintos összegével kapcsolatban Balázs Csaba összegezte: a főösszeg több mint 30 százalékát nem feléli a város, hanem a településbe építi be. A pályázatokkal kapcsolatban úgy fogalmazott, Siklós nem volt épp Fortuna kegyeltje, kiemelve az ipari park és az orvosi szolgálat áthelyezését érintő igényt is, melyekkel kapcsolatban egyaránt nem született kedvező döntés. Egy nagyon komoly munka eredményeként mindezek ellenére is a költségvetés részletesen és lényegre törően van kidolgozva – jelezte, üdvözölve a saját erőből megvalósuló beruházások lehetőségét.

Az utak és járdák felújítására mutatva ifj. Szalai Ottó képviselő a máriagyűdi városrész hasonló irányú fejlesztésének fontosságára hívta fel a figyelmet, kiemelve a körforgalom 24 millió forintot igénylő építését is, mely az idei évben elkezdődik és a tervek szerint a második félévben be is fejeződik. Kiemelte és üdvözölte a szociális otthon épületének tetőszerkezetére szánt, ám egyenlőre csak célként szereplő 40 millió forintos összeget is. A képviselő szerint nagyon fontos eredmény, hogy a költségvetés adóemelés nélkül bizonyul ígéretesnek.

Stabil és végrehajtható – így értékelte Mojzes Tamás képviselő a költségvetést, kiemelve a kultúra és sport támogatásának koncepcióját és szintén méltatva az adók emelésének mellőzését. A jövő évre mutatva jelezte, egy stabil költségvetés mellett meg kellene fontolni a belváros parkolási díjának eltörlését is.

Az iskolák működtetése nagyon jó kezekben van – szögezte le Pataki Gabriella képviselő arra utalva, hogy a 2017-es esztendő volt az első, ami során már nem az önkormányzat, hanem a központi fenntartó költségvetését terhelte az oktatási intézmények üzemeltetése. Elmondta, mind a működtetésre, mind a fenntartásra jelentős összeget fordít az állam amellett, hogy biztosítja a magas színvonalú oktatáshoz valamint a működéshez szükséges eszközöket, anyagokat.

Az idei évbe nagyon jó pénzmaradvánnyal fordultunk át, mindenféle előírásnak és igénynek megfelelő költségvetést állítottak össze a hivatal munkatársai, melyben sok szép fejlesztés is van – értékelte Reitz Emilné, rámutatva: az adók, kedvezmények és szigorítások kérdésköre komoly szerepet kaphat a jövő évi költségvetés tervezésekor.