Mobilalkalmazáson jelentik, hol vannak szeméthalmok


Baranya - 2020. november 13.
szerző: SH

Szemétszedés indult Mohács térségében is. Fotó: DDVIZIG
Szemétszedés indult Mohács térségében is. Fotó: DDVIZIG

Elindult Baranya, Somogy és Tolna megyében is a Tisztítsuk meg az országot! program, amely legfőbb célja az illegális hulladéklerakók felszámolása.

Az országos program célja, hogy segítsék az elmúlt évtizedekben felhalmozódott, a közterületeken fellelhető, illegálisan lerakott, elhagyott hulladék felszámolását, valamint elejét vegyék a még több szemét lerakásának.

A projekt négy ütemből tevődik össze, és 2022-ig fog tartani. Az első szakaszban az erdőkben, a nemzeti parkokban, a folyók, a vasúti és közúti létesítmények mentén, valamint az önkormányzati közterületen fellelhető, jogellenesen elhelyezett hulladék felszámolása a cél.

A projektben közreműködő szervezetként a MÁV Zrt., a Magyar Közút Nonprofit Zrt., az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a települési önkormányzatok mellett az állami erdészeti társaságok és a nemzeti parki igazgatóságok is részt vesznek.

Az első szakaszban az állami feladatkiosztást teljesítik az állami fenntartású intézmények és szervezetek, közöttük a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is.

Valamennyi résztvevő szervezet alapvető – de nem kizárólagos –feladata, hogy feltérképezze és dokumentálja az illegálisan elhelyezett hulladék helyét, beazonosítsa az elszállítandó hulladék összetételét és szükség esetén lefolytassa a kapcsolódó hatósági eljárásokat; a központi projekt irányító bizottsága által jóváhagyott előzetes munkaterv és intézkedési terv szerint összegyűjtse a felügyelete alá tartozó területeken az illegálisan elhelyezett hulladékot, gondoskodjon az elszállításáról, kezeléséről.

A projekt kapcsán mindenki segítségére számítanak, aki tenni kíván azért, hogy tisztább országban élhessünk. Így például a HulladékRadar applikáción keresztül bárki könnyedén bejelentheti, ha illegálisan lerakott szemetet lát. A bejelentések helyszíneit azonosítják, ezután a közreműködő szervezetek gondoskodnak majd az elszállításról.

A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság összesen 15 szektorban gyűjt szemetet a Duna, a Dráva és a kisvízfolyások meghatározott szakaszán. Az innen begyűjtött szemetet négy ideiglenes depóba – Sellyei-, Cserkúti-, Somogy megyei- és Orfűi – gyűjtik össze megbízott vállalkozók, ahonnan már szelektíven kiválogatva megy tovább a szeméttelepre.

A szervezők mintegy 300-350 köbméter begyűjtött hulladékra számítanak, ami közt kommunális hulladék, építési törmelék, műanyag fólia, gumiabroncs, műszaki cikk is bőven előfordul majd. Ebből száz köbméter – mintegy száz tonna – a Dráva nagyvízi hullámtéri medrében, a Vájás-tó környezetében illegálisan felhalmozott mezőgazdasági művelésből származó takarófólia.

A Dráva működési területünkön lévő szakaszából mintegy öt, a Kapos mentén nagyjából nyolc kilométert tisztítanak meg a hulladékoktól, ezen kívül az Orci-patak, Deseda-patak, Rinya, Nyugati-övcsatorna, Keleti-Bozót csatorna, Kiskoppány-patak, Pécsi-víz, Baranya-csatorna, Völgységi-patak, illetve a Duna mentén mohácsi terület is megtisztításra kerül a projektben.