Mojzes: Zádori más csatornát néz


Helyi hírek - 2017. október 21.
szerző: SH

mojzestamas-fr

Politikai hangulatkeltésnek nevezte Mojzes Tamás fideszes képviselő MSZP-s társa, Zádori Tivadar azon kijelentését, miszerint Siklós városa 2010 óta van hanyatlóban.

A dátum a fideszes kormányzat kezdetéhez köthető, ám a kormánypárti képviselő szerint ezzel ellenzéki munkatársa csak politikai színezetet akart adni egy valós, de más okból kialakult problémának.

Zádori Tivadart a tízezres lakosságszám alá esett település kapcsán korábban kérdeztük az átalakult választási rendszerben látott lehetőségeiről, amikor egy közelmúltban készült dokumentumra mutatva jelezte, 2010 óta válik egyre élhetetlenebbé Siklós, épül le mind az oktatás, mind a sebészetet és belgyógyászatot elfekvővé változtató egészségügyi ellátás tekintetében.

A csökkenő lakosságszámot is bemutató térségi esélyegyenlőségi program dokumentuma, valamint az ITS-ben is szereplő adatok kapcsán Mojzes Tamás a testületi ülés napirend előtti felszólalásában megjegyezte: abban nem jelzi semmi, hogy 2010 óta lenne csupán észlelhető ez a tendencia, sőt, más olyan felmérésről sem tud, amiben ez lenne kijelentve. A dokumentum a szociológiai és gazdasági okokra is visszavezethető lejtmenetre vonatkozó megállapításában az szerepel, hogy a rendszerváltás óta folyamatosan csökken siklós lakossága.

Helyi demográfiai adatok 2012 óta szerepelnek benne. Ezek alapján nem felel meg a valóságnak, hogy 2010 óta van lejtmenetben a város – szögezte le. Mint fogalmazott, az elmúlt időszakban számos olyan döntés született, mely egészen más utat jelölt ki a városra nézve, úgy az oktatás, mint a kultúra területén.

A fideszes képviselő jelezte, a Jogi-Ügyrendi és Humánerőforrás Bizottságának tagja, Mehring-Tóth Szilvia nevéhez egy egészen más tanulmány is kapcsolódik, melyben megállapításokat téve mélységében mutatja meg, milyen változások következtek be Siklós területén és miért csökkent a lakosságszám tízezer fő alá. Korábban azt a jogi bizottság tárgyalta, ám a siklósi helyzetkép értékelése végül nem került a testület elé. Mint mondta, a demográfia tekintetében egy valós problémáról van szó, de azt nem politikai színezettel kell vizsgálni.

 

A tények makacs dolgok

Évek óta várunk arra, hogy a város fejlődésnek induljon, amit most a választások előtt legalább ígéretekben látunk – mondta Zádori Tivadar az ülésen, hozzátéve: reméljük nem olyan lesz, mint a vajszlói tanuszoda; ha lemegy a választás hirtelen másra kellenek a pénzek.

A szocialista képviselő leszögezte: a tények makacs dolgok, tízezer fő alatt van Siklós, ami meglátása szerint 2010 óta csökkent a legnagyobb mértékben. A politikai színezetre reagálva kiemelte, nem pártpolitikát folytat a városban, kizárólag a városi érdekek végett veszi figyelembe a demográfiai jellemzőket.

A két politikus között nem született egyezség a különböző időszakok kormányai által Siklósnak juttatott támogatásáról; Mojzes a 838 milliós iskolafejlesztesi projektre és a kórház pécsi körzethez való csatolására hivatkozott előremutató példaként, az oktatás területén kijelentve: soha ilyen jellegű és ilyen volumenű támogatás nem érkezett, mint a következő időszakban fog. Mint mondta, képviselőtársa szerinte más csatornát néz, amikor 2010 óta tartó lejtmenetről beszél.

Zádori a vitatott időszakot megelőző fejlesztésekkel kontrázva nevesítette a több mint 800 millióból épített gimnáziumi sportcsarnokot, és 430 milliós iskolafelújítási programot.

A vita végére dr. Marenics János tett pontot, amikor a testület munkájára mutatva jelezte, az politikai töltettől függetlenül nem csak hivatott elvégezni a munkáját, hanem az elmúlt évek tanúbizonysága szerint meg is tette azt – amit a jövőben is célként kell kitűzni. A térség vagy a megye gazdasági problémáit nem lehet helyi politizálással megoldani, a kártyákat fentről osztják – fogalmazott.