Saját kivitelezésű beruházások a városban


Helyi hírek - 2018. január 29.
szerző: BSz

varosgondnoksag-tabla

A 2018-as évben is folytatódik a városban a közmunkaprogram. Mint Deli Ferenc városgondnoksági referens elmondta, az idei évre 45 főre nyújtották be pályázatukat, aminek elbírálására februárban kerül sor.

A programok koordinálásáért felelős szakember megjegyezte, folyamatosan csökken a startmunkában, a közmunkaprogramban résztvevők száma, ami nem kis kihívás elé állítja a Városgondnokságot. Ha visszatekintünk az elmúlt évekre, volt időszak, amikor 130-160 embert is tudtak így foglalkoztatni, azonban a megváltozott jogi szabályozások miatt az idei évre mindössze a 45 fős keretre nyújthatta be igényét a város önkormányzata. Ennek kapcsán Bacsa Levente osztályvezető megjegyezte, tavaly 97 fővel működött a program, ebből 26-nak hosszabb időtartamú szerződése volt. Az idei évben azonban nem szerepelhetnek a programban a 25 évnél fiatalabbak, illetve a sarokszámot a tavalyi év márciusi-novemberi átlaglétszámhoz igazította a közmunkapályázatot kiíró szerv. Ez a szám Siklós esetében 45 fő volt, mivel már a tavalyi évben is feltöltöttségi problémák adódtak, azaz nem volt elég jelentkező a több száz kiközvetített álláskereső között.

 

A feladatok nem változtak

Mindent megtesznek azért, hogy csökkentett létszámmal is folytatódjon a városban a saját kivitelezésben megvalósuló út- és járdafelújítás. Ám Deli Ferenc hangsúlyozta, csökkentett létszámmal nehezebb lesz ellátni a növekvő feladatokat, ami sajnálatos amiatt, hogy az idei évben is terveznek elvégezni önálló kisebb-nagyobb fejlesztéseket. Bacsa Levente osztályvezető elmondta, a képviselő-testület a tavalyi évben ötfős dolgozói létszámemelés mellett döntött, ami a státuszban dolgozók létszámánál jelentkezik, így 14 fős állandó kerettel tudnak tervezni 2018-ra. A városban vannak kötelezően elvárt feladatok, amiket a Városgondnokság végez, egyik legfontosabb ezek közül a zöldterületek takarítása, karbantartása, amit 50 hektáron végeznek. Ezen feladatok mellett kell például az utakat és járdákat kátyúzni, vízelvezető árkokat tisztítani és felújítani, köztisztasági feladatokat ellátni, padokat és köztéri eszközöket rendben tartani. Valamint a város rendezvényeit kiszolgálni és az egyéb kisebb-nagyobb hibákat elhárítani a településen vagy az önkormányzat intézményeiben. Ez a csökkenő létszám mellett nem lesz egyszerű feladat az idei évben – zárta gondolatait Deli Ferenc.

 

A tavalyi év saját kivitelezésű beruházásai

A tavalyi évben számos területen sikerült felújítást végezni, javítani a hibákat, hiányosságokat. A napi elvégzett feladatok mellett ezeket tartja a legnagyobb eredménynek Deli Ferenc. Sikerült a Harkányi és a Pécsi úton, a Deák Ferenc, a Berzsenyi Dániel, az Arany János és a Baross Gábor utcában rendbe tenni, betonelemekkel felújítani a vízelvezetőket. Így a nagyobb esőzésekkor a lezúduló víz nem veszélyezteti a környezetükben található házakat. Ezen munkák mellett a legtöbbet az út- és járdafelújítási munkák tették ki. A közút kisebb javításaira, kátyúzásokra került sor a Felszabadulás, az Ady, a Gordisai és a Dózsa György utcában valamint a Köztársaság téren. Járdát javítottak a Zenthe, a Béke és a Köztársaság téren, a Szent Stefán Stiljanovity közben, a Lidl előtt, valamint a Széchenyi, a Liszt, a Vujicsics, az Arany, az Iskola, a Gyűdi, a Felszabadulás, a Petőfi, a Táncsics és a Dózsa utcában. Parkolót alakítottak ki a vár szomszédságában, a Zenthe téren és a Harkányi úti paneleknél. Mindemellett lakossági kérésre padokat helyeztek ki több helyen a városban, melyek egy részét a Városgondnokság is készítette, a máriagyűdi szociális otthonban pedig egy mintegy 100 négyzetméteres, térkőburkolattal ellátott pihenőt alakítottak ki az ott élők életkörülményeinek javítása érdekében.

A felsorolt és elvégzett feladatok egy része a START-munka programok keretében biztosított dologi támogatásokból, másik jelentős része pedig önerős beruházásként készült el – összegezte a költségeket Bacsa Levente. Az osztályvezető hozzáteszi, hogy az egyik legnagyobb kihívást és költséget a csökkenő létszám mellett továbbra is a kihelyezett szemét és zöldhulladék elszállítása jelenti a Városgondnokság számára a mai napig. Hiába hívják fel a lakosság figyelmét többedszerre is, hogy megnyílt a Dél-Kom hulladékudvara, ahová ingyenesen lehet a felhalmozódott lakossági hulladékot beszállítani, továbbra is nap mint nap szembesülnek azzal, hogy háztartási tárgyakat, zöldhulladékot helyeznek ki a szelektív kukákhoz, a társasházi kukák mellé vagy egyéb közterületre. Ez azon túl, hogy időbeni veszteséget jelent a Városgondnokságnak, rengeteg plusz költséggel is jár. Kérik a lakosságot, hogy figyeljünk környezetünkre, tegyük szebbé mindennapjainkat, ezzel nemcsak a jóérzésünk nő, hanem a Városgondnokság a felesleges szemétszállítás helyett a lakossági igényeken alapuló, valós feladataira és munkavégzésére tudna koncentrálni.