Tönkő Levente: a bennünk élő rendetlenség mindenre kihat


Helyi hírek - 2017. január 18.
szerző: SH

tonko-levente-sh

A Siklóson töltött nyolc év életének legmeghatározóbb időszaka volt. Tönkő Levente 2002 és 2010 között városunkban szolgált lelkészként, majd Hajdúböszörménybe költözött. Hivatásának gyakorlását szüneteltetve ismét Siklósra húzta a szíve, január elejétől a művelődési ház igazgatójaként tevékenykedik.

Jó visszatérni és midig is jó volt visszatérni. Lelkészi szolgálatomnak és a családi életünknek is a legszebb nyolc éve volt amit Siklóson töltöttünk – kezdte, amikor feladatairól kérdeztem.

A legfontosabb, amit alapelvként vallok, az a rend megteremtése, hiszen a körülöttünk lévő rendetlenség mindenre kihat. Ez érvényes a körülöttünk lévő tárgyi környezetre és a lelki világunkra egyaránt. Ami a mai magyar kulturális valóságot illeti, a helyzetelemzésnek ez a legtényszerűbb megállapítása.

Ha a rend megvan, akkor lehet elkezdeni érdemi munkát végezni. Meg kell teremteni a tárgyi és infrastrukturális hátteret, aminek hiánya a szabad gondolkodás gátját képezi. Ez érvényes a művelődési házban végzett munkára is.

 

Mi lesz az érdemi munka?

Jelenleg a ház megbízott vezetőjeként tevékenykedem. Tervezem, irányítom és ellenőrzöm a szakmai működését valamint felelősséggel tartozom érte. A képviselő-testület elé fogom terjeszteni, hogy miként képzelem el a művelődési ház jövőjét. Az, hogy ezt miként lehet tartalommal megtölteni, ezután fog eldőlni.

Ugye tervben van az intézmény önállósodása. Ezt követően a legfontosabb gazdasági stabilitás megteremtése, de már most is érvényesek azok a követelmények, melyeket önmagamra és munkatársaimra nézve kötelezőnek tartok. Ez a hármas a hatékonyság, gazdaságosság és eredményesség.

 

Milyen szerepet szán a művelődési háznak?

Meggyőződésem, hogy Siklós a sokszínű adottságaival, történelmi múltjával, értékeivel és hagyományaival különös helyet foglal el a magyarországi városok körében. Az Őrsi Ferenc Művelődési Központnak úgy kell kultúra közvetítő, illetve kultúra teremtő szerepet ellátni, hogy az színvonalában méltó legyen a városhoz. Ha helyi célkitűzését nagyon röviden akarom megfogalmazni, azt mondom, hogy a művelődési ház motorja, központja, letéteményese legyen a város közösségi életének.

Mindezek rendezvényszervezésben megnyilvánuló konkretizálása, a tervek tartalommal való megtöltése azután lehetséges, hogy a város képviselő-testülete a vázlatos célkitűzéseket jóváhagyja, támogatja.

 

Milyen rendezvényekre készülhetünk?

Az alapelv az lenne, hogy a bevált és működő programok megmaradjanak, mint a gyermekprogramok, nyári táborok. Az elképzelések között szereplenek pódiumbeszélgetések, zenei előadások, igényes zenei estek, az irodalom kedvelőit pedig előadássorozattal szólítanánk meg, de szóba jöhetnek gyermekszínházi előadások, szabadtéri rendezvények, családi napok is.

 

Vezetőként az intézményi rendszer működtetése mellett a rendezvényszervezés is feladata lesz.

Így van. A feladatkör nem nyit új távlatokat, 2002 óta intézményfenntartó lelkészként szolgáltam. Óvodát, iskolát, szociális szolgáltató központot és nonprofit Kft.-t működtetünk több mint 170 ember munkaadójaként, több száz milliós éves költségvetéssel. Ezért is tekintek bizakodva arra a törekvésre, hogy a művelődési ház önálló költségvetési intézménnyé váljon.

Nem idegen számomra a rendezvényszervezés se, hiszen 1997 óta folyamatosan gyakorlom. Akkor csöppentem bele, amikor a Nyugat-magyarországi Egyetem lelkésze voltam, ahol a reklám- és marketingmenedzsment területén olyan kiváló mentorom volt, mint Gidai Erzsébet professzor asszony. Itt egyetemi és országos konferenciákat szerveztem, és ez annyira megtetszett, hogy szervesen beépült a lelkészi munkámba.

Amikor pedig 2002-ben Siklósra jöttem, az akkori városvezetéssel és Balázs Csabával közösen szerveztünk sok egyéb mellett nemzeti ünnephez kapcsolódó városi programokat, töltöttük meg a művelődési házat vagy zenés rendezvénnyel még a dzsámit is.

Talán nem véletlen, hogy református lelkészi végzettséggel most, a reformáció ötszázadik évfordulójának idején kerültem egy művelődési ház élére és épp ismét Siklóson. Mivel a város összefonódott a reformációval, talán van valami predesztináció mindebben.

 

Fogalmazhatunk meg célt?

A kulturális értékmegőrzés, az értékek átadása során meg kell felelni a legszigorúbb és legkritikusabb zsűrinek, a közönségnek. Ez 2017-ben egy művelődési ház legfontosabb feladata.

 

Talán közhely, de ejtsünk szót az együttműködésről is a városban élő szervezetekkel, a várral, csoportokkal.

Siklós túl kicsi város ahhoz, hogy az együttműködést kispórolhatnánk bármiből. Akármilyen programot szervezünk, teljesen mindegy, hogy ki annak a motorja vagy honnan indul akár csak ötlet szintjén is, csak egymással vállvetve lehet eredményes és ez az, ami a siker titka.