A városi fejlesztések volt a közmeghallgatás központi témája


Helyi hírek - 2022. december 9.
szerző: SH

kozmeghallgatas-2022

Siklós fejlesztési koncepciójáról, a már megtörtént beruházásokról és a leendő pályázatokról is hallhatott a csütörtök esti közmeghallgatás csekély számú résztvevője.

Siklós vezetése 2020-ban fogadta el azt a koncepciót, ami mentén a hivatal végzi munkáját és ami mentén a testület iránymutatásai szerint beadásra kerülnek a fejlesztési célú pályázatok – emlékeztetett Riegl Gábor.

A polgármester a 2030-ig előremutató elképzelésekkel kapcsolatban megjegyezte, a 10 év alatt 10 nagy lépést terveztek megtenni, melyhez 10 milliárd forint forrásra van szüksége a városnak. Ennek a teljes fejlesztési csomagnak a harmadánál tartunk időben, a benyújtott pályázatok számában és a támogató döntések vonatkozásában is – fogalmazott.

Az első nagy lépés az áthúzódó fejlesztések tekintetében az volt, hogy a még szükséges forrásokat a városba hozzuk – részletezte Riegl Gábor hozzátéve, az 1,8 milliárd forintnyi rendelkezésre álló összeghez mintegy 700 millió hiányzott a már elnyert pályázatokhoz, mint a várkert, a körforgalom vagy a Váralja, de beleértve a tankerületi fejlesztéseket is.

A 2021-es évvel záródó pályázati munka eredményeként a polgármester közel egymilliárd értékben a csapadékvíz problémáját megoldó közel 400 milliós összeget, a hegyi utak pályázatát és a 150 milliós közterületi felújítások és a hivatal felújításának lehetőségét sorolta fel több egyéb mellett. Mint a polgármester kitért rá, a hegyi utak felújítása és a csapadékvízzel kapcsolatos beruházás még folyamatban van, de a következő esztendő első felében zárulnak.

A harmadik lépésként az Európai Uniós forrásokhoz kapcsolódó pályázatokat emelte ki Riegl Gábor, melyekről a város képviselő-testülete folyamatosan dönt. A tavaly megjelent felhívások nyomán összesen 11 pályázatot nyújtott be Siklós – ismertette.

A tizenegy pályázat összesen 3,186 milliárd forint értékben került benyújtásra, melyekből a mai napig 5 pozitív elbírálásáról született támogatói döntés.

Az első kettő a Szolgáltatóház előtti tér rekonstrukciója, melyre 300 millió forintot nyert a város. Az új körforgalmat is jelentő munkák 2023. második felében kezdődhetnek, és 2025. márciusának végéig tartanak.

Ha már közlekedés, lassító járdaszigetet kap Máriagyűd is.

A Szolgáltatóház felújítására 108 millió forint támogatást kap Siklós, mely 2023. év végéig fejeződik be.

A Köztársaság téri óvoda 400 millió forintból újul meg, itt a munkák 2024. közepén veszik kezdetüket.

Az ipari park 600 millió forintot kapott, melyből 2025 közepéig új területek bevonása és közművesítése is megtörténik.

A fejlesztések következő üteme a turisztika körül zajlik majd. Mint Riegl Gábor ismertette, ezzel kapcsolatban három pályázatot adtak be.

Az egyik a fürdő szolgáltatásfejlesztésével kapcsolatos, ahol 360 millió forintból 2024 tavaszán kezdenének az élményelemeket jelentő munkálatokba, melyek 2025 őszével kerülhetnek átadásra.

Felújítanák a Dózsa György utcai rendelők épületét, melyek 150 milliós igény kapcsán parkolóval is kiegészülnének. Ennek ütemterve 2024 májusa és 2025 májusa közötti időszakot fedi le.

Aktív turisztikai parkot 340 millió forintból építenének Siklós és Harkány között. A számos szabadidő hasznos eltöltését szolgáló elemet is magába foglaló terület 2024 második felében készülne el.

A máriagyűdi körforgalom és a meglévő, göntéri kerékpárút összekötése 2023 júniusától egy éven át jelent munkálatokat kedvező elbírálás esetén, az itt jelentkező igény 350 millió forint.

Korszerűsítenék az Idősek Klubjának épületét is. 150 millióból 2024 első negyedéve és 2025 év vége között

Az önkormányzat volt TESZ-székház épületének energetikai korszerűsítésére 28 millió forintot igényelt Siklós, ami 2023. augusztusától egy éven belül valósulna meg.