Csokipuding, baki és disszidálás – fogadjunk, hogy nem tudtad A Tenkes kapitányáról


Régió - 2021. március 25.
szerző: SH

siklosi-var-felhok-2

Azt mindenki tudja, hogy az 1963-ban forgatott és 1964-ben bemutatott A Tenkes kapitánya sorozat 13 epizódból áll, a forgatókönyvből regényt készítettek, majd németországi premierrel kétrészes mozifilmet is. Van azonban még néhány apróság.

Ha érdekességről beszélünk nem arra gondolunk, hogy a fantázia szülte történetet sok esetben valódi, kortárs nevekkel töltik meg, de a történelmi hűségre nem törekedtek.

Az sem számít különösebben érdekes ténynek, hogy az akkori lőfegyverek messze pontatlanabbak voltak az ábrázoltaknál, így a németek tizedik részben kilövöldözött fáklyái még a szerencsének köszönhetően is aligha hunyhattak volna ki.

Ezek mind-mind beleférnek egy kalandfilm jelentette szabadságba, kiváltképp, ha az olyan kultfilmnek sikerül, mint A Tenkes kapitánya.

Azt viszont fogadjunk nem tudtad, hogy

       az epizódok során csak egyszer derül ki, hogy milyen dátumot írnak: az első részben 1704. május 10-e hangzik el.

       A labanc katonákat az őket alakító színészekről nevezték el, csak épp németesítve.

       Az egyik kitalált főhős, a 8 epizódon át szereplő Buga Jakab marhatolvaj teljes névrokonságban áll egy előző évszázadban élt költővel és vitézzel.

       A költségvetésbe nem fért bele, hogy statisztákat alkalmazzanak, ezért a csatajeleneteket egy tíz évvel korábban bemutatott filmből, a Rákóczi hadnagyából vették át. Zenthe Ferenc egyébként abban is szerepelt.

       A sorozatban van egy baki. A második epizódban a borospincéktől a várba összebilincselve induló öt labanc közül kettő – Kibédi Ervin és Horesnyi László – helyett más színészek érkeznek meg.

       Egyszer sem ejtik ki Harkány településének nevét, de a Büdöstapolca vizének gyógyhatást tulajdonítanak.

       A fürdős jelenetnél Eke Máté valójában nem iszappal, hanem csokipudinggal dobálja Eberstein Eckbertet. A jelenetet többször is újra kellett venni, mert beleettek.

       Az Amáliát alakító Krencsey Marianne két évvel az 1964-es bemutató után disszidált, ezért távollétében börtönre ítélték, amit később eltöröltek.