Egészségünkre – a mellkasi fájdalom


Életmód - 2023. szeptember 28.
szerző: EFI

szivroham

Mellkasi fájdalmat okozhat részben a mellkast alkotó csontok (bordák) izmok, idegek, ill. a mellhártya valamilyen megbetegedése elváltozása, illetve a mellkasban elhelyezkedő szervek (tüdők, szív, ill. erek) megbetegedése.

A legegyszerűbb esetekben mellkasi fájdalomként érezzük a mellkast alkotó izmok túlterhelését, pl. erős fizikai munka esetén, vagy a mellkast ért sérülés következtében kialakuló fájdalmat, melynek hátterében, erősebb behatás esetén, akár bordatörés is bekövetkezhet. Idősekben, akik csontritkulásban is szenvednek, a bordatörés nem ritka. Akkor gondolhatunk erre, ha belégzéskor éles mellkasi fájdalom jelentkezik.

A mellkasi fájdalom, ill. a mellkasi szorító érzés kialakulásának elsősorban az esetleges szívinfarktus kialakulásának megítélése szempontjából van jelentősége. Ilyenkor a szív koszorúereink szűkülete, elzáródása miatt a szívizom kevesebb vért kap és ez a szívizom elhalásához is vezethet (szívinfarktus.) Jellegzetesen a szegycsont mögött érezhető, gyakran a bal kar, váll, az áll esetleg a hát, gyomorszáj irányába sugárzik. Folyamatos, nyomó, szorító jellegű fájdalom a jellemző, és általában terhelésre jelentkezik. Az ugyanabban a napszakban fellépő, ugyanarra terhelésre rendszeresen jelentkező, 20 percnél rövidebb mellkasi fájdalmat anginának nevezzük, melyet figyelmeztető jelnek kell tekinteni és mihamarabb a háziorvoshoz fordulni, aki kardiológiai kivizsgálásra (terheléses EKG, szívultrahang) irányítja a beteget.

Ennél hosszabb ideig tartó fájdalom esetén célszerű mindjárt mentőt hívni. Szív-eredetű mellkasi fájdalmat okozhat még a nagyon szapora nyugalmi pulzus (120/min felett). Ebben az esetben szintén azonnal mentőt/ügyeletes orvost kell hívni, mert a veszélyes ritmuszavarok kizárására minél hamarabb EKG-t kell készíteni. Mellkasi fájdalmat okozhat még a vérnyomáskiugrás is. 180 Hgmm feletti vérnyomásérték esetén a háziorvost, illetve a központi ügyeltet kell értesíteni, és ha van a betegnek vérnyomáscsökkentője, 1 tablettát ajánlott bevenni az orvos érkezéséig, majd fél óra múlva a vérnyomást visszamérni. A tüdőembólia a szívinfarktushoz hasonlóan életet fenyegető betegség, mely azonnali beavatkozást igényel. Általában szúró, légvételre jelentkező mellkasi fájdalommal, fulladással, az ajkak elkékülésével, néha sorozatos eszméletvesztéssel, szapora szívveréssel jár. Ha a gyanúja felmerül mentőt kell hívni.

A tüdőgyulladás általában egyoldali, hátban, oldalban érezhető fájdalommal jár, köhögéskor, légvételkor rosszabbodhat. De jellegzetes kísérő tünetei (magas láz, hurutos köhögés, megfázásos tünetek, elesettség) miatt általában nem nehéz felismerni.

Mellkasi fájdalmat okozhat a légmell, ami a tüdő falának „átlyukadása”, a tüdő összeesése. Okozhatja a mellkas sérülése, tüdő túlerőltetése (fúvós hangszer), tüdőtágulattal járó betegség, de magas, vékony embereknél spontán is bekövetkezhet. Erős légszomj, fulladás kíséri. Sürgős orvosi ellátás szükséges.

A fent felsorolt megbetegedések a legfontosabbak, de számos más, a mellkast ill. a mellkasi szerveket érintő elváltozás is járhat mellkasi fájdalommal.

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda