Rossz lehelet


Életmód - 2022. szeptember 1.
szerző: |X|

illusztráció
illusztráció

A rossz lehelet okai lehetnek:

1. Szájbaktériumok – A szájban lévő baktériumok, melyek a fogak között élnek, s a nyelvet is belepik, ezek szaporodnak, s mérgeket, kellemetlen szagokat bocsátanak ki.

2. Mondja, hogy áááh – A mandulákban lévő mély lyukak, tüszőüregek gyakran okoznak rossz szájszagot. Ha a mandulák túl szélesek és lyukacsosak, a rossz leheletért felelős anyagok megtelepszenek bennük, és rossz szájszagot okoznak.

3. Bizonyos ételek – Az olyan ételek, mint a hagyma, fokhagyma, hal, még órákkal a fogyasztásuk után is rossz leheletet okoz, fogmosás ellenére is.

4. Rossz szokások – A dohányzás bármely formája (cigaretta, szivar, pipa) vagy a dohányrágás nagyon kellemetlen szájszagot okoz.

5. Gyomorbántalmak – A gyomorbántalmak gyakran okoznak rossz leheletet, különösen, ha a gázok böfögés formájában törnek elő. Az alacsony szénhidráttartalmú diéta, mely ketózist okoz, szintén rossz szájszagot okoz.

Amivel megelőzhető a rossz szájszag:

1. Mosson fogat és nyelvet legalább naponta kétszer! Fogmosás közben a nyelvét is dörzsölje át fogkrémmel, különösen a hátsó részét. Ezzel eltávolítja a rossz leheletet okozó baktériumokat! Egy kutatás szerint a nyelvmosással, 70 százalékkal csökken a rossz lehelet.

2. Naponta egyszer használjon fogselymet! A fogselyem használata kötelező! Így lehet csak eltávolítani a fogak közé ragadt ételmaradékokat, plakkot, amiben a baktériumok megtelepednek.

3. Használjon szájvizet! Az antimikrobiális szájvízzel, vagy peroxiddal való gargalizálás, szintén segít megszüntetni a szájszagot. A hidrogén peroxidban lévő oxigén, megöli a rossz leheletet okozó baktériumokat.

4. Igyon sok vizet, hogy frissen tartsa a leheletét. A folyadékhiány szájszárazsághoz vezet, és rossz szájszagot okoz. Szájszárazságot, és csökkent nyáltermelést okoznak még egyes gyógyszerek, mint az antihisztaminok.

5. Csökkentse a gyomorsav termelődését! A patikákban kapható vénymentes savcsökkentők valamelyikével.

6. Nézesse meg az arcüregét! Az ilyen jellegű gyulladások, szintén okozhatnak rossz lehelet.

7. Rágjon xylitol-tartalmú rágógumit. A rágógumizás hatására fokozódik a nyáltermelődés, ami kimossa a szájból a baktériumokat.

8. Rendszeresen járjon fogorvoshoz! Legalább félévente keresse el fogorvosát fogtisztítás és ellenőrzés céljából. A rendszeres ellenőrzés segít idejében felismerni, és kezelni a rossz szájszagért felelős betegségeket.

 

Siklósi Kórház Egészségfejlesztési Iroda