Új gazdasági csomagot jelentettek be

Huszonegy intézkedést tartalmazó gazdaságpolitikai akciótervet fogadott el a kormány, amely három pilléren nyugszik: a jövedelmek vásárlóerejének növelésén, a megfizethető lakhatás biztosításán és a kis- és közepes vállalkozások támogatásán.
A jövedelmek vásárlóerejének növelését a kormány három intézkedéssel fogja támogatni, ennek keretében lehetőleg 3 éves bérmegállapodást kötnének az érdekképviseletekkel, ami jelentős mértékű minimálbér- és garantáltbérminimum-emelést tesz lehetővé. Emellett munkáshitel programot indítanak, valamint a gyermekek után járó személyijövedelemadó-kedvezményt megduplázzák, első alkalommal jövő év július elsejével 50 százalékkal emelik, majd további 50 százalékkal 2026 január elsejével.
Az 1000 eurós garantált bérminimumra és az egymillió forintos bruttó átlagbérre vonatkozó kormányzati tervekkel kapcsoaltban néhány héten belül lesz céldátum, jelenleg zajlanak a tárgyalások a munkaadókkal és munkavállalókkal kötendő hároméves megállapodásról.
A megfizethető lakhatással kapcsolatban bővíteni fogják a kollégiumi férőhelyeket elsősorban a felsőoktatási hallgatók számára, országosan fiataloknak szóló lakásprogramot fognak meghirdetni, valamint vidéki otthonfelújítási programot indítanak.
Lehetővé teszik, hogy a Széchenyi Pihenőkártyára érkező juttatások 50 százalékát átmenetileg lakásfelújításra is fel lehessen használni, valamint lehetséges lesz az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások opcionális, önkéntes döntésen alapuló átmeneti lakáscélú felhasználása is.
A munkáltató által adható lakhatási támogatásra is adókedvezményt fog biztosítani a kormány, az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó, eddig is létező, kedvezményes 5 százalékos áfakulcsot legalább 2026 végéig fenntartják, valamint 5 százalékos önkéntesen vállalt lakáshitel-kamatplafont fognak bevezetni.
A fővárosban az Airbnb feltételeit szigorítani fogják, ezzel kapcsolatban nincs még konkrét döntés.
A kis- és közepes vállalkozások érdekében meghirdetik a Demján Sándor tőkefinanszírozási programot. A kormány elindítja a kkv-k beruházásélénkítő támogatási programját, valamint a digitalizációt is forrásokkal támogatja. A Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hiteltermékei esetében az éves kamatot 3,5 százalékra csökkentik, az Eximbank exportösztönző hitelprogramját újraindítják, valamint az Eximbank és a Nemzeti Tőkeholding együttműködésében egy kifektetési program is kezdődik.
A kkv-kat érintő európai uniós programokat és kifizetéseket felgyorsítják, illetve csökkentik a vállalkozások adminisztrációját, így például nő a kötelező könyvvizsgálati értékhatár, illetve a legkisebb cégek mentesülni fognak a kötelező könyvvizsgálat alól.